Geologie

Chtěli jste se podívat do Himálají, ale ještě se Vám to nepovedlo?

Nezoufejte, díky Geoparku Vysočina maté jedinečnou příležitost projít se oblastí, která byla v pradávnu vysoká jako himalájští obři.

 

Horniny geoparku nám vypráví o tom, co se odehrávalo na Telčsku v době před 340 milióny let (karbon). V té době se geopark nacházel 15 – 20 km pod povrchem a bylo tu pořádně teplo (550°C).

V geoparku nahlédnete do minulosti jedné z nejdůležitějších etap geologického vývoje České republiky.

 

Geopark Vysočina je jedním z 9 národních geoparků u nás.  Území o rozloze 200 km2 se rozléhá severně a západně od Telče.

 

Naše krajina vznikla při variském (hercynském) vrásnění. Před 340 mil. let se zde formovala rozsáhlá horská pásma přesahující výšku 6 km. Od té doby se kopce erozí pouze snižovaly a z velehor nám „zbyla“ pouze vrchovina s nejvyšší horou Javořicí (837 m n. m.).

 

V geoparku najdete především žulu a její erozní útvary. Najdete ji opravdu všude. Žula vypráví příběhy kameníků, kteří z ní stavěly domy a vyráběly umělecká díla.

 

Kamenická tradice, čistá příroda plná rybníků a rašelinišť společně s památkami UNESCO v Telči tvoří jedinečný genius loci, který musíte zažít.

 

Zdař Bůh!

 

 

Geologické mapy najdete zde:

Kde se těží dekorační kameny zjistíte na této mapě.

Geologové v terénu
Kamenné moře Štamberk